Kamerun'un Forma İnadı

oyla:  
Öncelikle postun feci şekilde Fotomaç gazetesinden apartılmış bir başlıkla yazılmış gibi göründüğünü belirtmek isterim. Kamerun adlı futbolcunun forma için idmanlarda döktüğü terden bahsetmeyeceğim tabi. Bahsedeceğim şey, başlangıç postumuzda yer alan, Kamerun Milli Takımı'nı bizim için özel yapan olaylar silsilesi.

Öncelikle 2002 Dünya Kupasında diğer takımlara göre bir değişik görünmüşlerdi gözlere. Sahada oynanan futbol belki her zamanki Kamerun'u yansıtıyordu, ancak üzerlerindeki forma bambaşkaydı. 32 takımın yer aldığı turnuvada kolsuz forma giyen tek takım onlardı. Sıcak bir kıta olan Afrika'dan kupaya katılan ekibin bu tarzı yadırganmıyordu. İdmana çıkar gibi maçta mücadele etmeleri kimseyi rahatsız etmiyordu. Birisi hariç: FIFA...


Yukarıda gördüğünüz şekildeydi ilk maçta kamerunlular. Ve FIFA'nın geçici çözümü gecikmedi. Alttan siyah tişört giydirdiler Kamerunlu futbolculara.

Bu kriz bir şekilde atlatıldı ve sorun çözüldü. Ta ki 2006 Dünya Kupası Elemelerinde Kamerun'un enteresan forma aşkı bir başka maçta ortaya çıkıncaya kadar:


Bu sefer giydikleri forma tek tipti. Yani şort ve forma birleşikti. FIFA yine çıldırdı ve Kamerun'a uyarı gönderdi. Sonuç değişmedi, Kamerun aynı formayla devam edince 6 puanı silinme aşamasına geldi. Sonrası mahkemeler , olaylar, tartışmalar.

Bu sorunda en büyük pay da Kamerun formalarını üreten Puma'nın FIFA'ya açtığı davadan anlaşılabiliyor. Formaların yasaklanması yüzünden görülen zararın karşılanmasına yönelik davada Puma haklı bulunuyor. Yürürlükte olan kurallarda tek tip formanın yasak olduğuna dair bir belirti göremeyen mahkeme FIFA'yı tazminat ödemekle yükümlü tutuyor.

Akıllara da ilk şu geliyor: Onlarca aynı formadan ismiyle dahi para kazanan Adidas, Puma'nın bu değişik tarzla pazara girmesine tahammül edemiyor. Ha ne alaka diyecek olanınız varsa, Adidas'ın FIFA resmi sponsorları arasında olduğunu belirtmekte fayda var...

4 yorum:

berşanist dedi ki...

Almanya da hitlerin endüstriyel anlamdaki torunu misali şu Adidas ve yöneticileri.. 2008 avrupa şampiyonasında İxle de konuşmuştuk Alman futbol federasyonunun "sponsorunuz firmalar umrumuzda değil.. ya adidas krampon giy, ya da kampı terket.." misali yorumlarını, emperyal oyunlarını, şovenik kozbişovluklarını (:

ix dedi ki...

İşin ilginç yanı FIFA'yı haksız bulan mahkeme de Almanya'da :) Bir garipler.

rotariu dedi ki...

sepp blatter'e bayrak açan kamerunu destekliyoruz.blatter'in gideceği yok bari adama gıcıklık yapalım demişler heralde.yürüyedur kamerun

ix dedi ki...

Olayın hukukta nasıl bir değerlendirmeye tabi tutulacağını bilmiyorum ama.Fifa oyun kurallarında malzeme ile ilgili kurallarda;

-kazak ya da forma.
-şort
-uzun çorap
-tekmelikler
-ayakkabı

giymek zorunludur diye belirtiliyor. forma ile şort birbirlerinden ayrı olmalıdır veya birleşik olamazlar diye bir maddde olmadığı için FIFA haksız bulunmuş olabilir tabi.